Tartu Valguse varjud – kokkuvõte esimesest Tartu arhitektuurse valgustuse ja valguskunsti festivalist

Arhitektuurse valgustuse ja valguskunsti festival TAVA2016 on selleks korraks kustunud, et valgustada Tartut taas 2018. aasta sügisel

Ülikoolilinn on mattunud taas tavapärasesse pimedusse, kuid esimesed Tartu Valguse varjud on tekkinud, et jääda. Festivali korraldajad koguvad tagasisidet ning teevad kokkuvõtteid, et hakata ette valmistama järgmist festivali, mis toimub 2018. aasta oktoobris. Ajaloo esimene Tartu Valgus ehk TAVA on saanud positiivset tagasisidet nii osalejatelt, külalistelt kui koostööpartneritelt. Festivalile on antud oma nägu, mis  eristub paljudest teistest samalaadsetest festivalidest maailmas ja seda just kontseptuaalsuse, kohaspetsiifilisuse ja valgushariduse tähtsustamise tõttu. Festivali ajal toimus nii põhi- kui kõrvalprogrammides kokku üle 30 ürituse. Valgushariduslikud töötoad ja linnaruumi installatsioonid, poliitilise alatooniga sisenäitus “Tõotatud valgus” ja konverents andsid palju kogemusi, mõtteainet, infovahetust ja uusi teemaalgatusi. Tartu Linnamuuseumi, Tartu Ülikooli muuseumi ja Tartu Uue Teatri kõrvalprogrammid käsitlesid valgust laiemas võtmes ja sidusid seda oma valdkondadega. Festivali eelarve küündis saja tuhande euroni, millest Tartu linn kattis kolmandiku ja seda valmistati ette rohkem kui üks aasta.

toomikiriku varemed

TAVA16 kulmineerus 21.-23. oktoobril, kui Mick Pedaja lummavate helide ja VJ Alyona Movko visuaalidega avati pidulikult Tartu esimene väliruumiinstallatsioonidest koosnev valgustelg, mille (Mitte)Kohti valgustavad objektid kulgesid Tartu toomkiriku varemetest (TÜ muuseum) läbi toomemäe raekoja platsini ja sealt üle Kaarsilla Tartu Linnamuuseumini. Valgustelje moodustasid kolm fassaadivalgustust, mis valmisid Sabine De Schutteri kureeritud töötubade käigus ning 5 eesti ja väliskunstnike poolt loodud kohaspetsiifilist installatsiooni, mida kureerisid Elo Kiivet ning Karin Bachmann. Kaunite valguselamuste pakkumiseks kasutati ligi 3 kilomeetrit kaableid ja 247 erinevat valgusallikat. Valgusteljel kõndijad moodustasid kolmel päeval midagi palverännaku taolist – tuhanded inimesed vedasid ennast välja soojadest kodudest ja võtsid ette toreda jalutuskäigu õhtuses ja öises Tartus. Korraldajaid hämmastas suur huvi giidituuride vastu, millest võttis osa ligi 500 inimest. See näitas meile, kui oluline on inimeste jaoks valguse roll linnaruumi kujundamisel, seda eriti pimedal hilissügisel ajal, mil igatsus valguse ja uute emotsioonide järgi suureneb.

suudlevad tudengid

Tartu Valguse ülesandeks pole ainult silmarõõmu valmistada vaid pakkuda ka valgusdisaini ja kunstiga seotud haridust, seetõttu toimus festivali ajal 6 erinevasisulist töötuba. Õpilasi oli kogu maailmast – lisaks kaasmaalastele Egiptusest, Iraanist ja ka Venemaalt. Ka Tartu Kunstikool ja Kõrgem Kunstikool said eraldi valgusinstallatsiooni kursuse ja võimaluse installatsioonidega anda oma panus Valgustelje loomiseks. Suurt huvi äratas ka Aparaaditehases toimunud rahvusvaheline valgusdisaini konverents ja valgusmess, kuhu kogunes ligi 150 kuulajat. Oma tooteid esitlesid sellised kodumaised ettevõtted nagu Baltmoon OÜ, Powermoon, Focuspoint, Saros, IntiLED, Silman, E&T Valgus ja Hektor Light.

konverents

Tanel Randeri kureeritud sisenäitus “Tõotatud Valgus”lisas festivalile kaasaegsele kunstile omast poliitilist tooni. Tartu Kõrgema Kunstikooli galeriis Noorus sai näha Jevgeni Zolotko apokalüptilist installatsiooni “Alus (I)”, mis pakkus huvi rohkem kui 900 inimesele. Sama teemaga seotud rahvusvahelist grupinäitust Tartu Kunstimajas külastas aga üle 1000 inimese.

Festivali korraldaja Valgusklubi jätkab koostööd Tartu Linnavalitsusega järgmise, 2018 aasta festivali korraldamisel. Kavandamisele tuleb uus Valgustelg läbi Tartu ja loodetavasti on vähemalt üks käesoleva aasta valguse mõistes (Mitte)Kohtadest saanud kahe aasta pärast professionaalselt disainitud püsivalgustuse. Eeskuju ja inspiratsiooni peaks nüüd jaguma küll. Meie kodulehelt leiate Annika Haas’i suurepärased fotoseeriad, taevakaamera kaadrid, Kaisa Sammelselja kokkuvõtva lühifilmi ning festivali kajastavaid artikleid meediast.

Täname kogu korraldusmeeskonda, esinejaid, osalejaid, ettevõtjaid ja vapraid vabatahtlikke, ilma kelleta valgusdisaini maailma ja seda festivali olemas ei oleks.

Suured tänud kogu tiimile: Elo Liiv, Sabine De Schutter, Elo Kiivet, Karin Bachmann, Tanel Rander, Oliver Kivimäe, Margo Saaremets, Jaanus Tamm, Isabella Mordeglia, installatsiooni kunstnikele: Timo A. Aalto, Varvara Guljajeva, Mar Canet, Jenni Pystynen, Ingrid Aasoja-Zverev, Aleksandr Zverev, Einike Leppik, Sabine De Schutter, Tartu kõrgema kunstikooli ja Tartu kunstikooli õpilastele, töötubade juhendajatele: Darío Nuñez, Johan Moritz, Tina Wikström, Vivi Katarina Hennig, Micaela Pärsdotter Andersson, Elisa Hillgen, Varavara Guljajeva and Mar Canet; konverentsi esinejatele: Leonardo Meigas, Joanna Thede, Frederik Friederichs, Ulla Ridderberg, muusik Mick Pedajale ja vj Alyona Movkole festivali avamisel saadud valgustatud meelekogemuse eest, lisaks erilised tänud graafiline disaini eest Margus Tammele, fotograaf Annika Haasile, webmaster Risto Spriit, videokunstnik Sander Tuvike, režissöör Kaisa Sammelselg, giidituuride läbiviijatele Irina Orekhova and Ragnar Saage, kogu Tartu linna elanikele ja kaugematele külalistelegi, kes meiega koos valgust tähistasid.

meeskond

Täname toetajaid ja koostööpartnereid: Tartu Linnavalitsus, International Association of Lighting Designers (IALD), Eesti Kultuurkapital, Põhjamaade Ministrite Nõukogu, Tartu Uus Teater, Tartu Linnamuuseum, Tartu Ülikooli muuseum, SA Tartmaa Turism, Tartu Kõrgem Kunstikool, Tartu Kunstikool,  Tartu Kunstnike Liit, Galerii Noorus, Tartu Kunstimaja, Hektor Design Hostels, Zalong, E&T Valgus, Eventech, Focuspoint, Silman, Hektor Lights, Martin by Hartman, Meyer Lighting, Reggiani, ERCO, Stockholm Lighting, Elektritsentrum, MoKS, Tartu Erinevate Tubade Klubi, Aparaaditehas, ÅF Lighting, Meeskond Security, JAA Disain, Teleprint, Eesti Arhitektide Liit, MTÜ Elektriteater, KUNST.EE, kultuurikava.ee, kultuuriaken.tartu.ee, Müürileht, KesKus, Sirp, Tartu Postimees, Ylicool, Vapper Uba, Pühaste jpt.