Warning: Use of undefined constant ICL_LANGUAGE_CODE - assumed 'ICL_LANGUAGE_CODE' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/customer/www/2016.tartuvalgus.ee/public_html/wp-content/themes/x-child/functions.php on line 32

Mitte(koht)

Kuraatorid: Karin Bachmann ja Elo Kiivet

Kunstnikud:

Timo A. Aalto (FIN), Jenni Pystynen , Milo Lavén (SWE), Aleksander Zverev & Ingrid Aasoja (EST), Einike Leppik (EST) and Varvara&Mar (EST), kaasa löövad Tartu Kunstikooli ja Tartu Kõrgema Kunstikooli õpilased Elo Liivi juhendamisel

Aeg:

16. – 20.10 installatsioonide ehitamine
21.- 23.10 installatsionid on publikule avatud

Koht:

Valgustelg kulgeb Tartu Ülikooli muuseumi juurest – Toomemägi – Raekoja plats – Emajõgi – Tartu Linnamuuseumini.

Eesmärk:

Valguse suunamine “mittekohtadele”, et uued lahendused vanades kohtades looksid teistsuguse Tartu. Eksponeerime kohaspetsiifilisi ehk Tartu linnale ning tartlastele olulistel teemadel teostatud väliruumi installatsioone, mis ilmestavad seni vähekasutatud või unustatud ruumi.

Kontseptsioon:

Festivali Tartu Valgus  ehk TAVA2016 raames loodavad linnainstallatsioonid juhivad tähelepanu ruumisuhetele kohtade ja mittekohtade vahel. Sageli varjutavad ülevalgustatud mittekohad päris kohti, sest valgust kasutatakse mitte kutsumiseks, vaid pelutamiseks: et oleks näha, kes, kus ja kuidas liigub, mida kannab, kuhu siseneb – seega mitte ruumikasutuse avardamiseks, vaid kontrollimiseks ja jälgimiseks (nt hilisem kuritöö tuvastamine). Nii töötab valgustatud linnaruum pigem tõrjujana, kuigi pimeduses oleks vaja hoopis vastupidisele loogikale alluvaid kontseptsioone.

Valgusfestivali käigus tuuakse esile ja “puhastatakse välja” Tartu kohad ja mittekohad/murekohad ning püütakse need valguse abil teisiti toimima panna.

Teemad:

1) teekond
2) peatus
3) fookus

Installatsioonide lähtekohad võiksid olla sotsiaal- ja/või ruumikriitilised, keskkonnatundlikud, pakkuda uusi ruumi kasutamise võimalusi (sh mitte ainult füüsilisi). Lisaks peaksid installatsioonid olema interaktiivsed, et tekitada vaatajas/osalejas uut ruumitunnetust või -kogemust.

2016. aasta mais toimus festivalil osalevate kunstnikega ettevalmistav töötuba, kus tutvuti kohapealse situatsiooniga (avalik ruum, hoonestus, ruumielemendid, valgustus jms), Tartu linna ajaloo ja tulevikuplaanidega ning arendati esialgseid ideid täpsemaks, kontekstitundlikumaks.

Oktoobris 2016 ehitatakse installatsioonid Tartus ühe nädala jooksul valmis ja paigaldatakse umbes nädalapikkuseks perioodiks linnaruumi kohalikele ja turistidele vaatamiseks ja/või kasutamiseks.

Lisainfo:

Elo Kiivet
välisinstallatsioonide näituse kuraator
+372 56569674
elo.kiivet@gmail.com

Karin Bachmann
välisinstallatsioonide näituse kuraator
+372 53487656
karin@tartuvalgus.ee


 

Jaga teistega: