Konverentsi esinejad


Leonardo Meigas
Ettekande pealkiri: “Visible and invisible light”

Leonardo Meigas on Eesti disaini pikaajalise kogemusega tipptegija. Disaineri ampluaa on väga lai – ta on teinud nii sisekujundusi kui disaininud mööblit, valgusteid ja kelli, loonud kommunikatsioonidisaini ning firmade logosid. /Design Excellence Estonia 2011. Eesti Disainikeskus/

Tööstusjäätmeid väärtustava taaskasutuse kontseptsiooni „Uprolls” loojana kavandab Leonardo Meigas uusi tooteid kartongtorudest. Tema projekteeritud istmed olid kasutusel ka EXPO Milano 2015 Eesti paviljonis.

Disainibüroos Leonardo Disain välja töötatud keraamika on jõudnud nii Belgiasse, Prantsusmaale, Soome kui Taani. Projektide hulgas on lennuki An-74 VIP-salong, visuaalinfo Tallinki reisilaevadele, tunnusgraafika nii Eesti kui ka Costa Rica, Inglismaa, Ukraina, USA ja Venemaa ettevõtetele.
Leonardo Meigas on kureerinud ja kujundanud ka hulgaliselt näitusi, sealhulgas kolm kellakollektsioonide isiknäitust ja mitmed Tallinna Linnamuuseumi püsiekspositsioonid. Ta on portreefilmi “Disainer nr 1” idee autor.

Leonardo Meigas on kavandanud mastaapseid valgusinstallatsioone. Millenniumiprojekti „Aeg” (1999/2000) üheks osaks oli teadaolevalt maailma suurim laserkell, mis näitas Tallinna Linnavalitsuse hoone fassaadil reaalaega. Tema projekteeritud „Hartmanni võre” (2012/13) oli püstitatud Toruni (Poola), Durhami (Inglismaa) ja Riia (Läti) linnaruumidesse.


Ulla Ridderberg
Ettekande pealkiri: “Sense of quality and immaterial Color in Light”

Valguskunstnik ja stsenograaf Ulla Ridderberg tegeleb ajutisi ja püsivaid kunstiinstallatsioone sisaldavate projektidega. Ta integreerib kunstilist valgusdisaini ehitistesse ja avalikku ruumi ja esineb sageli iga-aastastel valgusfestivalidel Rootsis ja välismaal. Ulla uurib valguse kunstilisi omadusi ja kasutab ohtralt värve “tundliku” valguse loomiseks.

Oma ettekandes räägib Ulla oma taustast stsenograafina ja sellest, miks ta 1999. aastal alustas tegelemist suurejooneliste valgusprojektidega linnaruumis.

http://ullaridderberg.blogspot.se/

Töökogemus
2011-2013: avalikku ruumi mõeldud kunst ”Sisse –läbi–välja”, püsiv valgus- ja seinareljeef jalakäijate tunnelisse. Linköpingi linnavalitsuse tellimus
2014: Püsiv programmeeritud valgusega kunstiteos ”Capella Lumina – valgushütt”. Linköpingi linnavalitsuse ja Tekniska Verkeni tellimus
2010: Heliline valguskunstiinstallatsioon silla all “Ühendus Maaga”. Linköpingi talvefestival
2002-2004: Carl Milles’i veeskulptuuri püsiv kunstiline valgustus. Linköpingi linnavalitsuse tellimus
1999: Millennias toimunud Urban Lightshow algataja. Linköpingi linnavalitsus

Haridus
2005-06: Kunst & arhitektuur, Kungl Konsthögskolan, Kuninglik kunstiinstituut, Stockholm
1976: Kunst, käsitöö ja disain, Nyckelviksskolan, Stockholm


Frederik Friedrichs
Ettekande pealkiri: “Light in progress, lighting design methodology”

Frederik Friedrichs (IALD) ühines Rambøll Norway valgustusdisaini meeskonnaga detsembris 2015. a. Enne seda oli ta töötanud vanemprojektijuhina Zürichis (Šveits), kus osales väga paljudes erinevates projektides. 2012. aastal lõpetas ta HS Wismari (Saksamaa) magistrikraadiga arhitektuurse valgustusdisani erialal.

Frederik püüab luua kasutajasõbralikku valgustusdisaini, viies valgustustehnoloogia kokku valgustusdisainiga. Tema töö peamisteks võtmesõnadeks ja jätkuvateks huviobjektideks on eritellimusel valmistatud valgusallikate arendamine ja pädevus päevavalguse disainis. Protsessile orienteeritud projektide kõrval armastab ta kaasa lüüa ka prototüüpideks olevates projektides.

LinkedIn / www.ffriederichs.de

“Loodan, et TAVA16 on suurepärane võimalus vahetada teadmisi ja kohtuda inimestega, kellel on valguse osas samasugused huvid.”
Töökogemus
2015/12 – praeguseni: vanemvalgustusdisainer, Rambøll Norge AS (Oslo, Norra)
 2014/7 – 2015/6: vanemprojektijuht, Reflexion AG (Zürich, Šveits)
 2011/9 – 2014/6: valgustusdisainer, Reflexion AG (Zürich, Šveits)

Haridus
2010/10 – 2012/7: Hochschule Wismar, MA, arhitektuurne valgustusdisain (1,3). Diplomitöö: »Luminance measurements for lighting design schemes and projects in practice« (“Heleduse mõõtmine valgustusdisaini joonistel ja reaalsetes projektides”)
 
2007/9 – 2010/7: Fachhochschule Düsseldorf, BA, kommunikatsiooni disain (1,4). Diplomitöö: »Licht im Raum« (“Valgus ruumis”) (1,1). Toote- ja trükidisain
 
Liikmelisus: IALD liige


Vivi Katarina Hennig
Ettekande pealkiri: “Lighting the townscape”

Valgustusdisainer Vivi Katarina Hennig on valguse ja valgustusega seotud ühenduste IALD ja MSLL liige ja WSP-Lighting Design’i juht Edela-Rootsis. Ta on 15 aastat tegelenud arhitektuurse valgustusdisainiga nii sise- kui väliruumides. Tema portfoolio sisaldab kloostreid ja katedraale, modernset pilvelõhkujat, linnade sissesõite, parke ja linnaruume, mägiteid ja omavalitsustele tehtud üldplaneeringuid Rootsis, Ühendkuningriigis ja Dubais. Vivi Katarina juhendab sageli valgustusdisainialaseid meistriklasse ja töötubasid. Valgustusdisain ja kontseptuaalsed meetodid on tema kirg.

https://www.linkedin.com/in/vivi-katarina-hennig-b5023518/

“Ma ootan huviga TAVA16 festivalil osalemist. Ma armastan loomingulist kulgemist ja üliõpilaste ja töötubade juhendajate vahelist üksteiselt õppimist. Grupidünaamikat hõlmavad ülesanded on alati väga põnevad ja kohati keerulised, sest iga grupiliige peaks jõudma ühiselt püstitatud eesmärgini.”
Töökogemus

2013 valgustusdisain, juht, WSP edelapiirkond, Rootsi
2010-2013
CEO, vanemvalgustusdisainer, Hennig Design, Rootsi
2005-2010
vanemvalgustusdisainer, White Architects, Rootsi
2003-2004
abivalgustusdisainer, MBLD, London, Ühendkuningriik
2001-2003
maastikuarhitekt, valgustusdisainer, Swedish Nat. Road Adm. Consultancy, Rootsi

Haridus

2007 valguse ja valgustuse magister – Bartlett School of Architecture, UCL, London, Ühendkuningriik
2000
maastikuarhitektuuri magister, SLU, Alnarp, Rootsi
1999
valgustusdisainer – Jönköpingi Ülikool, Rootsi
1991
ehitusinsener, Upper secondary school, Rootsi


Joanna Thede
Ettekande pealkiri: “A slice of Nordic Light Art””

Kunstnik Joanna Thede keskendub valgusele kui kunsti loomise vahendile. Ta elab Råås (Lõuna-Rootsi). Ta töötab nii üksi kui koostöös teiste kunstnike, valgustusdisainerite ja muude ametite esindajatega. Joannalt on tellitud kunstiinstallatsioone avalikku ruumi.

Joanna töödes mängivad sageli olulist rolli päevavalguse ja pimeduse päevased ja öised rütmid. Pärast Glasgow kunstikooli (Šotimaa) skulptuuriosakonna lõpetamist võttis Joanna osa professionaalidele mõeldud valgustundidest Konstfacki kunsti-, käsitöö- ja disainiülikoolis Stockholmis ja Malmö Ülikoolis, kus asus hiljem tööle õppejõuna. Tema töid on esitletud nii Põhja- kui Baltimaades, aga ka mujal Euroopas.

Valgusega tegeldes on tema peamiseks huviks sellest kaduvast materjalist kui elu peamisest allikast Maal rohkem aru saada.

LinkedIn / www.joannathede.com

„Loodan, et TAVA-l osaledes saan jagada oma kogemusi valgusega töötamisest ja kohaspetsiifilistest suhestumistest avaliku ruumiga.”
Töökogemus
Avalikud tellimused (valitud)
2016: Ölandi rahvakeskkooli sööklaruumide kavandite konkurss (Rootsi)
2014-2015: Skaraborgsvägeni ringtee kavandite konkurss (Borås, Rootsi)

Soolonäitused (valitud)
2015: “Mälestused” koos Blister Sisters’iga, WIP:sthlm (Stockholm, Rootsi)
2013: “Ljusur i dialog” (“Valgusekell dialoogis”). Valgusinstallatsioonid kodudes (Stockholm, Rootsi)
2012: “Peegeldused (Modulaator)”, Tjörnedala kunstigalerii (Simrishamn, Rootsi)

Haridus
2009: lühikursused “Uurimisprotsesside visualiseerimine” & “Värv, valgus ja taju”, Konstfack / kunsti-, käsitöö- ja disainikolledž (Stockholm, Rootsi)
2006: lühikursus “Valgusinstallatsioon”, Malmö Ülikool (Rootsi)
2000-2003: BA, skulptuuri eriala, Glasgow kunstikool (Šotimaa)


Johan Moritz
Ettekande pealkiri: “Light in the city”

Johan on IALD liige ja tõenäoliselt ainus täiskohaga linna palgal olev valgustusdisainer. Malmö raekojas töötades on linna üldplaneeringud olnud ainuüksi tema teha. 15 aasta jooksul on Johan Malmö teiseks muutnud – seda iseloomustab tänaseks pulbitsev linnakeskkond, mis on ööpäev läbi kasutuses.

https://se.linkedin.com/in/johan-moritz-3448a84

Töökogemus

2002 – tänaseni valgustusdisainer, Malmö linnavalitsus, Rootsi
2000 – 2002
valgustusdisainer, projektijuht, SPECTRA, Malmö, Rootsi
1995 – 2001 tehniline juht/ valgustusdisainer, Slagthuset, Rootsi
1985 – 1995 vabakutseline 
valgustusdisainer


Darío Nunez
Ettekande pealkiri: “Icelandic Lighting”

Mehhiko-Islandi päritolu valgustusdisainer Darío Nunez elab Reykjavíkis. Tal on laialdased kogemused arhitektuurse valgustuse alal, olles töötanud nii Euroopas, Ameerikas kui Aasias.

Darío leidis oma tee valgustusdisainerina varsti pärast arhitektuuriõpingute lõppu. Ta asus tööle Mehhikos asuvas väikeses valgustusdisaini ettevõttes, kus tema kireks sai arhitektuuri ja valmis ehitatud keskkonna täiustamine valguse abil.

Mõni aasta hiljem kolis ta Islandile, kus jätkas oma karjääri valgustusdisainerina. Siin kaugel põhjas hakkas ta paremini mõistma, kui oluline on valgus inimestele. Ta otsustas astuda Wismari Hochschule valgustusdisaini magistriõppesse, et oma akadeemilist ja teaduslikku tausta avardada. Praktika ajal elas ta Berliinis, kus võttis osa erinevatest valgustusalastest töötubadest ja seminaridest.

Pärast õpingute lõppu kolis Darío tagasi Islandile ja asutas oma stuudio LuminArk. Seejärel kasutas ta võimalust ja ühines ühe Islandi suurema ettevõtte, mitmeid auhindu võitnud valgustusdisaini firma Verkís meeskonnaga, kus tema täita on hetkel juhi roll.

Darío on Islandi Valgustusinseneride Ühingu (Ljóstæknifélag Íslands) juhatuse liige. 2014. ja 2015. aastal tegi ta valguskunsti installatsioone Reykjavíki talvefestivalidele. Hetkel osaleb ta sel aastal Islandil toimuva Nordic Lighting Awards 2016 planeerimisprotsessis.

https://www.linkedin.com/in/darío-nuñez-95904329

Töökogemus

2016/04 – tänaseni valgustusdisaini juht, Verkís Consulting Engineers, Island
2014/11 – 2016/03
vanemvalgustusdisainer, Verkís Consulting Engineers, Island
2013/11 – tänaseni
asutaja / valgustusdisainer, LuminArk, Island
2012/05 – 2014/11
valgustusdisainer, Lumex, Island
2011/08 – 2011/12
praktikant, L-Plan Lichtplanung, Saksamaa
2007/08 – 2010/09
valgustusdisainer, Lumex, Island
2005/03 – 2007/06
valgustusdisainer, Artenluz, Mehhiko

Haridus

2010/10 – 2012/07 arhitektuurse valgustusdisaini magister, Wismari Ülikool, Saksamaa
1999 – 2004
arhitektuuri bakalaureus, Monterrey tehnoloogia ja kõrgema hariduse instituut, Mehhiko