Postimees: Festival avaldab mõju Tartu öisele väljanägemisele

postimees-sille-annuk

Aparaaditehase hoovis on Karin Bachmanni arvamuse kohaselt loodud suhteliselt lihtsate vahenditega kodune õhkkond, kus on ka öisel ajal mõnus olla, valgustid on sobival kõrgusel ja neid on piisavalt palju. Foto: Sille Annuk

Tartu linnavõimude soojal soosingul ja tugeval toetusel toob arhitektuurse valgustuse ja valguskunsti festival Tartu Valgus meie linna asjakohast tegevust ühtekokku peaaegu kuuks. Peasündmused on 21., 22. ja 23. oktoobril, kõrvalprogramm algab aga juba 13. oktoobril ja vältab 13. novembrini.

Suurejooneline festival

Veebilehelt tartuvalgus.ee paistab, et teoksil on üpris suurejooneline rahvusvaheline ettevõtmine. See hõlmab näitusi siseruumides, installatsioone vabas õhus, valgusmessi, konverentsi, töötubasid ja guerillaaktsiooni.

Kavas on süveneda arhitektuursesse valgustusse ja valgusreostusse, aga ka valgustuse esteetilistesse võimalustesse. Kaasatud on Tartu ülikooli muuseum ja linnamuuseum, Tartu kunstikool ja kõrgem kunstikool.

Tartu Valguse peakorraldaja on skulptor ja õppejõud, MTÜ Valgusklubi juhatuse liige Elo Liiv.

“Valgus on seotud pea kõikide kunstiliikidega, kuid samas jäänud tähelepanu alt kuidagi välja. Umbes nagu õhk – ta on meile nii loomulik, et jääb märkamata,» ütles ta. «Eesti vajab hädasti valgusdisainereid ja spetsialiste, kes seda valdkonda teadlikult arendaksid.”

Valgusklubi on loodud selleks, et edendada valguskunsti ja levitada teadmisi elektervalgustusest.

«Korraldame Tartu Valguse festivali mitte ainult festivali pärast, vaid kella löömiseks, et valgusega seotud haridus muutuks Eestis võimalikuks, et avalik ruum oleks rikkam ja et oleks rohkem spetsialiste. Samuti on oluline tarbija teadlikkuse suunamine,» lisas ta.

Kuidas aitab festival meie linna valgustusele kaasa? Tartu linnavalitsuse projektijuhi Jaanus Tamme arvamuse kohaselt on mõju nii otsene kui ka kaudne.

“Otseselt pakutakse välja mitmeid lahendusi linna hoonete valgustamiseks. Kaudsemalt haritakse valdkonna spetsialiste ja linnakodanikke valgustuse alal ning näidatakse, milliseid võimalusi pakub valgustus elukeskkonna parandamiseks,» märkis ta.

Linn valgusmaailmaks

Kõik, mis Tartu Valguse ajal silmaga nähtavaks luuakse, arvestab Tartu eripärasid ja ehitatakse festivali ajal lõpuni valmis. Üheskoos on kavas muuta meie linn valgusmaailmaks, mis muu hulgas meelitab siia kutsuva tulukesena põhjala pimedamal ajal kultuurihuvilisi.

Raimu Hanson, 14. september 2016 13:07, TARTU POSTIMEES

https://tartu.postimees.ee/3835633/festival-avaldab-moju-tartu-oisele-valjanagemisele